ZpětÚvodAktuality ODE DNEŠKA DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ PLATÍ KUPUJÍCÍ A PŘES TO „NEJEDE VLAK“

ODE DNEŠKA DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ PLATÍ KUPUJÍCÍ A PŘES TO „NEJEDE VLAK“

01.11.2016 11:00

ODE DNEŠKA DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ PLATÍ KUPUJÍCÍ A PŘES TO „NEJEDE VLAK“

Od 1. listopadu 2016 dochází k zásadní změně při platbě daně z nabytí nemovitosti. Česko bylo do včerejška jeden z mála států, kde daň při prodeji nemovitosti hradil prodávající. Nyní se tedy jedná spíše o narovnání jakéhosi standardu, byť se to mnohým z nás nelíbí.

Došlo ale ještě k jedné zásadní změně. Nyní už se nemůže prodávající a kupující domluvit, kdo z nich daň uhradí. Jak je uvedeno v titulku. Nyní hradí 4 % kupující a jak se říká, přes to nejede vlak. Hlavním důvodem je fakt, že v případě nezaplacení daně se mnohem lépe vymáhá z někoho, kdo majetek nabyl, než z toho, kdo ho právě prodal. Tzn., že dochází rovněž ke zrušení ručení druhé smluvní strany za zaplacení této daně. S účinností novely odpovídá za daň pouze nabyvatel!

Kupující musí změnit chápání.

Teprve až praxe ukáže, jak si to tzv. sedne. Každopádně dnes musí kupující při hledání nemovitosti v inzerci počítat s tím, že k inzerované částce je potřeba přičíst ony 4 %. Pokud to samozřejmě není uvedeno v samotném inzerátu jinak. Bude tak docházet k drobným zmatkům a zřejmě i debatám na téma „to je, nebo není včetně daně?“. Při výběru realitní kanceláře doporučujeme také sledovat, jak daná RK pracuje s cenou. Je možné, že budou i realitní kaceláře, které budou inzerovat cenu včetně 4% daně z nabytí, což dle našeho názoru není správné, a hlavním důvodem je, že provize dané RK se počítá z celkové ceny, tzn. s ceny o ony 4% větší. Ale tak to u nás v REALITYTRADE nefunguje!

Každopádně doporučujeme, poradit se před prodejem nemovitosti s profesionálem! Makléři naší realitní kanceláře REALITYTRADE tyto praktické kroky znají a velmi dobře se v nich orientují. Nejen daň z nabytí nemovitosti je totiž nezanedbatelná částka. Proto je vhodné prodej nemovitosti konzultovat s naším odborníkem a eliminovat fakt, že se o nějaké peníze připravíte.

Od 1. listopadu 2016 naše realitní kacelář uvádí veškeré ceny bez daně z nabytí, a to i u stávajících i u nově zařazených nemovitostí do nabídky REALITYTRADE. Ode dneška vždy počítáme se skutečností, že daň hradí kupující. A protože se nedá vyloučit, že dojde k určitým spekulacím, proto doporučujeme (v přechodné době do konce roku 2016) pečlivě sledovat poznámky u ceny, kde je tato skutečnost vždy navíc uvedena nebo se informovat u odpovědného makléře.


I nadále platí, že čtyři procenta se hradí z nabývací hodnoty, což není vždy kupní cena. Cenu ve smlouvě je nutné porovnat buď s cenou zjištěnou - znalecký posudek, nebo směrnou hodnotou a daň se platí z hodnoty, která je vyšší.


Zpracování a podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí již obsahuje provize naší RK a ve většině případů toto řešíme u místně příslušného finančního úřadu za naše klienty. K úhradě daně z nabytí ve většině případů dochází rovnou z úschovy naší RK, kam byla složena kupní cena nemovitosti včetně zálohy na daň z nabytí. Vaše případné další dotazy Vám rádi zodpoví naši makléři.

Další informace:

http://www.financnisprava.cz/

http://realitytrade.cz/aktuality/dan-z-nabyti-nemovitych-veci---zmena-platna-od-1-listopadu-2016


Hledání nemovitosti

Hlídací pes - poptávka

Rychlý kontakt
REALITYTRADE

Pracejovice 8
386 01 Strakonice

Tel.: +420 602 144 844
E-mail: reality@realitytrade.cz 

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek


© 2019, FOTOTRADE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REALBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑